1 Kadının Günlük Alması Gereken Kalori Ihtiyacı
1 Kadının Günlük Alması Gereken Kalori Ihtiyacı

Merhaba. Bir insanın günlük ne kadar kaloriye ihtiyacı vardır? Bir kadın günde ne kadar kalori tüketirse kilo almaz, mevcut kilosunu korur ya da zayıflamaya başlar? Burada 65 kilo, 165 cm ve hiç spor yapmayan bir insanın günde tüketmesi gereken kalori miktarından bahsedeceğim. Yani kendimden örnek vererek konuyu izah etmeye çalışacağım.  Bu aralar kilo verme olayına kendimi iyice vermiş durumdayım zira 65 kilo bana gerçekten çok fazla geliyor ve bu da beni rahatsız ediyor. Sırf bunun için 21 günlük diyet programına başladım ve bu yöntemle birkaç kilo verdiğimi söyleyebilirim.

Günlük Kalori ihtiyacı

Zayıflamayla alakalı olarak araştırmalar yaparken 1 kadının günlük alması gereken kalori miktarı ne kadardır bunları da öğrendim. Bir internet sitesinde yapmış olduğum hesaplamaya göre benim günde 1738 kalori tüketmem gerekiyor. Bu da tüketilmesi gereken maksimum kaloridir -ki böyle yaparsam kilo almayıp, mevcut kilolarımı korumuş olacağım. Tabi bu kalori miktarını ayarlarken çok dikkatli olmak gerekiyor. Mesela birkaç çikolatayla bu ihtiyacı karşılayaibleceğiniz gibi meyve ve sebzelerden bol bol tüketerek hem kendinizi doyurmuş olacak hem de kilo almadan zayıflamaya başlayacaksınız.

Ben günde 1738 kalori almamaya gayret ediyorum. Günlük almış olduğum kalori günlere göre değişse de ortalama olarak 1200 kalori dolaylarında geziniyorum. Bu nedenle 21 gün gibi kısa bir sürede 2 kilo kadar bir yağ yaktım. Bence bebeği emzirme de kilo vermemde büyük rol oynamaktadır.

1 Kadının günlük kalori ihtiyacı
1 kadının günlük kalori ihtiyacı ne kadardır? Hangi besinleri alırsa kalori ihtiyacını karşılamış olur?

Burada bilinegelen bir yanlışı düzeltmeden geçmeyeceğim. Ben de o şekilde biliyordum taki konuyla alakalı araştırmalar yapana kadar. Mesela ben bu diyete başlayana kadar yağ almazsam, karbonhidrat almazsam hızlı bir şekilde kilo veririm diye düşünüyordum. Bu doğrudur fakat sağlıklı değildir. Önemli olan hem sağlıklı hem de hızlı bir şekilde kilo vermektir. O nedenle günlük mutlaka yüzde 30 civarında yağ, yüzde 15 civarında karbonhidrat ve yüzde 55 dolaylarında da protein almak gerekiyor.

Kabaca sizlere 1 kadının günlük alması gereken kalori ihtiyacı hakkında tecrübelerimi paylaştım. Siz de konuyla alakalı olarak aklınıza takılan soruları sorabilir, düşüncelerinizi de paylaşabilirsiniz.

5 YORUMLAR

CEVAP VER