Doğum Kontrol Hapı

Merhaba sevgili kızlar. Doğum kontrol yöntemleri eskiden bu yana dikkat edilen bir husustur. Bu yazımda ertesi gün hapları kullanmanın zararları, yararları ve kullanım şekilleri üzerinde duracağız. Öncelikle mecbur kalınmadıkça doğum kontrol haplarının kullanılması taraftarı olmadığımı belirtmek istiyorum çünkü bu hapların yada ilaçların hepsinin mantığı hormonal sistemin dengesini bozmak olduğundan dolayı bu hem ilerleyen dönemler için hem de diğer gebeliklerde büyük sorunlara neden olabilmektedir.  O nedenle çok ama çok mecbur kalınmadıkça doğum kontrol haplarının kesinlikle kullanmayın derim.

Ertesi gün hapları sağlığa zararlıdır.

Eğer illa ki kullanacağım, kullanmam gerekiyor diyorsanız bunun için öncelikle bir kadın doğum uzmanına görünmenizi tavsiye edeceğim. Doğum kontrol hapları genel olarak ilişki sonrasındaki 5 gün içerisinde kullanılan haplardır. Yüzde 90’a kadar başarı sağlayan bu yöntemle olumsuz sonuç elde edenlerde olmuştur. Bu hapların yan etkilerinin de oldukça çok olduğunu belirtmek istiyorum. Midenizin bulanmasından kasık ve karın ağrısına, adetinizin düzensiz olmasından şiddetli baş ağrısına kadar birçok yan etkisi olan bu haplar sürekli kullanılmamalıdır. Mesela diyelim bugün kullandınız. Bir sonraki kullanımınız en az 1 ay sonra olmalıdır. Hatta mümkünse 2 ay sonra olsa daha iyi olacaktır.

Doğum Kontrol Hapı

Ertesi Gün Hapları Tavsiye Etmiyorum

Az önce de söylediğim gibi sevgili kızlar. Doğum kontrolü için kullanılan ertesi gün hapları pek iyi ürünler değildir. Aslında daha öncesinde birçok korunma yönteminden bir tanesini deneseniz daha iyi olacaktır ama elbette o sizin tercihinizdir. Bu konuyla alakalı siz de tavsiyelerinizi, düşüncelerinizi yorum alanından paylaşırsanız memnun olurum. Bir de eğer illa ki kullanılması gerekecekse insanlar hangisini kullanırsa daha iyi olacaktır?

Ayrıca dilerseniz Bilkent Üniversitesi’nin internet sitesinde paylaşılan gebelikten korunma yöntemleri hakkında da detaylı bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Biliyorsunuz bu site dahil internette birçok internet sitesi bulunmaktadır ve bu sitelerdeki bilgilerin doğrulukları tartışılır. O nedenle uzantıları “.edu.tr” ya da “.gov.tr” olan sitelere daha fazla itibar edebilirsiniz. Bu türlü uzantılara sahip olan siteler devlet ve üniversite siteleri olduğundan araştırmalar neticesinde bilgiler paylaşılmaktadır. İyi günler.

1 YORUM

CEVAP VER