Obezitenin Nedenleri Nelerdir

Obezite nedir? Obezite en basit haliyle aşırı kilolu olma olarak tanımlanabilir. Bu yazımda obezitenin nedenleri nelerdir? Bu rahatsızlığın tedavisi nasıldır sorularına cevap vermeye çalışacağım. Öncelikle TÜİK verilerine göre obezitenin ülkemizdeki artışına değinmek ve bu sorunun çok ciddi olduğunu belirtmek istiyorum. TÜİK’ten edindiğim verilere göre 2008 yılında yüzde 15.2 olan obeziteli insanların sayısı 2014 yılında yapılan araştırmalara göre yüzde 31.1 artış göstererek toplamda yüzde 19.9’a ulaşmıştır. Bu da ülkemizin neredeyse yüzde 20 gibi bir nüfusunun obezite olduğunu göstermektedir. Ve maalesef verilere göre kadınların daha fazla obez oldukları, erkeklerinse aşırı kilolu oldukları görülmektedir. [1]

Obezitenin Nedenleri

Bu soruya tam olarak cevap verebilen kimse olmasa da genel olarak aşırı beslenme, yanlış beslenme, spor yapmama gibi etkenler en önemli nedenler olarak gösterilmektedir. Bunun yanı sıra stres, genetik sorunlar, sinirsel problemler, sosyolojik, psikolojik, fizyolojik ve biyolojik sorunlar da obeziteye neden olan etmenler arasındadır.  Tüm bu etmenleri aşağıda liste olarak göstermeye çalışacağım. Tüm bu etmenler direkt olarak etkili olmasa da obez olan insanlar üzerinde yapılan araştırmalar göz önünde bulundurulduğunda bu etkenlerin obezitenin nedenleri arasında gösterildiğini görmekteyiz.  İşte obezitenin nedenleri:

 1. Yanlış beslenme
 2. Yaş
 3. Yeterli spor yapmama
 4. Cinsiyet
 5. Sosyolojik etmenler
 6. Gelir durumu
 7. Hormonal Bozukluklar
 8. Genetik Sorunlar
 9. Psikolojik Etmenler
 10. Sağlıksız Diyet Programları
 11. Sigara ve alkol kullanımı
 12. Mecburi de olsa kullanılan bazı ilaçlar
 13. Sık yapılan doğum sayısı

Yukarıda sıralamış olduğum etmenler herkeste aynı etkiyi yapmasa da risk faktörü olarak görülen obezitenin nedenlerinden bazılarıdır.  Peki bu konuda ne yapılabilir? Öncelikle düzenli bir beslenme programına başlanılmalıdır. Bunu yaparken de kendi kafamıza göre değil, bir diyetisyenden yardım almamız gerekiyor. Netice itibariyle diyetisyenler bazı testler yaptıktan sonra sizin metabolizmanızın çalışma şekline ve rahatsızlıklarınızın durumuna göre size uygun beslenme programı hazırlayacaktır.

Obezitenin Nedenleri Nelerdir

Obezite Tedavisi Nasıldır?

Bu konuda kesin bir tedavi yönteminden bahsetmek mümkün değildir zira obezitenin nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Obez olan insanların mutlaka doktor kontrolünde diyetler yapması gerekmektedir. Her insan için obezite tedavisi farklı olacağından burada yanlış bilgi vermemek adına nasıl olacağını maalesef paylaşamayacağım. Lütfen aşırı kilolu olan insanlar bir an önce bir doktora gidip sorunlarının neden kaynaklandığını tespit etsinler. Ve www.kadinliyorum.com sitesi olarak internetteki her diyet programını uygulamamanızı tavsiye etmekteyiz. İyi günler.

Kaynaklar:

 1. http://www.tuik.gov.tr/basinOdasi/haberler/2015_58_20151008.pdf

2 YORUMLAR

CEVAP VER