Vodafone kullanıcıları yaşadıkları sorunları vodafone şikayet başlıklı konuda belirtiyorlar.
Vodafone kullanıcıları yaşadıkları sorunları vodafone şikayet başlıklı konuda belirtiyorlar.

Vodafone, en büyük GSM operatörlerinden bir tanesidir. Bu yazımda vodafone şikayet hattı hangisidir? Vodafone’nun şikayetleri hangi telefon numarasına yapılır diye araştırma yapanlara yardımcı olmaya çalışacağım. Öncelikle belirtmem gerekiyor ki bu konuda insanlar genellikle şikayetlerini “şikayet ve yorum” sitelerine yapmaktadır. Bir dönüt alıyorlar mıdır bilemem ama en azından insanların da bu konu hakkında bilinçlenmesi adına yaşadıkları sorunları yazmaktadırlar. Direkt olarak vodafone şikayetleri yapabileceğiniz müşteri hizmetleri numarasıda elbette bulunmaktadır fakat genellikle insanlar bu yöntemle bir sonuca varmamaktadırlar.

Vodafone kullanıcıları yaşadıkları sorunları vodafone şikayet başlıklı konuda belirtiyorlar.
Vodafone kullanıcıları yaşadıkları sorunları vodafone şikayetleri başlıklı konuda belirtiyorlar.

Vodafone şikayet hattı

Vodafone şikayetleri telefon hattı olarak direkt paylaşabileceğim bir numara yok fakat müşteri hizmetleri numarası olan “542” ya da diğer operatörler üzerinden arayacaklar için “05425420000” numaralarını yazabilirim. Bunların dışında Vodafone merkez telefon numarası olan “08505420000” numaralı hatta belki sorunlarınızı ifade edebilmenize yardımcı olabilir. Eğer bunlardan hiç birinin işe yaramayacağını düşünüyorsanız yaşadığınız sorunları başkaları da yaşamasın diye yorum alanından vodafone şikayet konusuna yaşadıklarınızı belirtebilirsiniz. Ayrıca diğer GSM operatörlerinden birini kullanıyorsanız ve memnun değilseniz açacağım diğer konuları da inceleyebilirsiniz. vodafone şikayet

13 YORUMLAR

  1. Vodafone’a numaramı taşırken büyük umutlar beslemiştim. Fakat şebeke sorunu zaman zaman Vodafone’da da yaşanıyor. Yıl olmuş 2016 halen normal şebeke sorunun olduğuna inanamıyorum. O kadar reklam yapacağınıza şu şebeke sorununu halletmiş olsaydınız sizin adınıza çok daha büyük reklam olacaktır. Yazıklar olsun

  2. bir de en büyük gsm firması demişsiniz. böyle büyük gsm firması mı olur? önce gitsinler internet hızını ve normal şebeke hızını düzeltsinler sonra en büyük firma olsunlar. yazıklar olsun.

  3. neden halen internet hızınız bu kadar yavaş? o kadar parayı buşuna mı veriyoruz size? İnsanları 4.5G diye kandırıyorsunuz, bir sürü para alıyorsunuz ama vermiş olduğunuz internet hızı 3G’den farksız. Lütfen düzeltin internetimin hızını

  4. onceleri de sorun yasamistim her defasinda bir daha Vodafone kullanmayacagim demis olsam da yine de kendimi Vodafone kullaniyorken goruyorum. suc vodafoneda degil suc bende ki gidip her seyi bilmeme ragmen Vodafone hat satin aliyorum. umarim bu son olur.

  5. Hayatımda böyle rezil bir gsm operatörü görmedim Avea’dan vodafone’a geçme nedenim duyduğum kadarıyla şebekesinin iyi olmasıydı ancak geçtikten sonra yaşadığım şebeke sorunları beni bezdirdi. İnternet hızının yavaş olmasını söylemiyorum bile. Lütfen Urfa’ya biraz daha fazla baz istasyonu yerleştirin. Teşekkürler.

  6. Vodafone sahiplerinin yada yöneticilerinin neden Vodafone şikayetleri bu kadar fazla geliyor diye düşünmesi lazım bence. Bir sürü internet sitesinde insanların Vodafone hakkında söylediklerini okuyunca neden hala Vodafone bir çözüm üretmiyor diye düşünmeden edemiyorum.

  7. Merhaba. Faturamı ödeyeli 24 saat olmasına rağmen halen telefonumla arama yapamıyorum. Vodafone 1 gün ödeme yapmayınca hesabı direkt kapatıyor mu? Faturamı da kuruşuna kadar ödedim neden halen açmıyorsunuz? Lütfen biri dönüş yapar mı? İyi günler.

  8. Merhaba. Ben yurtdışında yaşayan bir vatandaşım. Türkiye’deyken kullanmış olduğum Vodafone hattım ile ilgili sorunlar yaşamaktayım. Kapatmak istediğim halde bunu bir türlü yapamadım. Müşteri hizmetlerini buradan aramak hayli masraflı olduğundan arayamıyorum da. Bu konuda Vodafone’nun bir çözüm yolu bulmasını rica ediyorum. İsmim İpek. Teşekkürler.

  9. Vodafone’da sorunlarım bir bitmedi gitti. Bıktım artık ve başka bir gsm firmasına geçmeye karr verdim. Yetr ya borcumu ödediğim halde bana borcunuz ödenmemiştir diyorlar. Adam mı soyuyorsunuz, soyguncu musunuz siz? Vodafone gibi bir firmaya yakışmayan hareketlerde bulunuyorsunuz. Zaten artık hattımı türkcelle taşıyacağım.

  10. Ben istemediğim halde paketimi yükseltmişler. şikayet ettim, bunun peşini bırakmayacağım. BİMER’e ve başka yerlere şikayet edeceğim. Bilginiz olsun.

CEVAP VER